11 zaujímavostí Tatier, ktoré ste pravdepodobne nepočuli

1. Kde je srdce Tatier?

Áno aj Tatry majú svoje srdce. Tento veľký kameň v tvare srdca môžete vidieť z električky na ceste z Vyšných Hágov na Popradské Pleso. Nachádza sa medzi stĺpmi 112-113.
 

2. Tajomstvo na dne Jazierok lásky

V roku 1928 ako vďaku za vznik a oslavu 10. výročia Československa vyrástol na Štrbskom Plese 12 m železný dvojkríž. O 32 rokov neskôr dal tento dvojkríž zhodiť vtedajší prezident ČSSR Antonin Novotný. Dnes keď sa z Hotela Ovruč vydáte k Jazierkám lásky nájdete na dne ukrytý kamenný dvojkríž, ktorý bol údajne súčasťou pôvodného železného kríža a ktorý na dne jazierka ukryli záchrancovia pred zničením.
 

3. Lurdská jaskynka

Pre Tatrancov sú Lurdy priam "na skok". V Dolnom Smokovci blízko Národného ústavu nájdete kamennú murovanú Lurdskú jaskynku od ktorej je krásny výhľad na Lomnický a Slavkovský štít.
 

4. Kde bývali Čenkovej deti?

Horáreň z roku 1881 v intraviláne Tatranskej Lomnice je považovaná za najstaršiu budovu v Tatranskej Lomnici a zároveň za chalúpku pani Čenkovej a jej detí, ktorých opisuje Fraňo Kráľ vo svojom diele "Čenkovej deti". Nachádza sa pri Ceste slobody vedúcej od Starého Smokovca. Ak si tam chcete zájsť čítať a nasávať atmosfétu, na skok to máte z Hotela Lujza Major.
 

5. Partizánsky bunker pod Kriváňom

Približne hodinu od Troch studničiek narazíte na zrekonštruovaný bunker partizánov aj s pamätnou tabuľou. Tatry si pamätajú aj smutné udalosti, ako je aj nočný útok nemeckého oddielu, počas ktorého vyhasli životy tých, ktorí sa ukrývali v bunkri.
 

6. Najvyššie položený tunel na Slovensku

V nadmorskej výške 1 125 m.n.m. sa nachádza tunel s dĺžkou 150 m a končí priamo v Národnom ústave. V minulosti slúžil na zásobovanie vďaka koľajnicovej vlečke, no dnes slúži už len na vyvážanie odpadu. 
 

7. Krypta Szontághovcov

Zakladateľ Nového Smokovca - Mikuláš Szontág, sa okrem založenia vtedajšej osady zaslúžil aj o to, že Tatry sú navštevované aj v zime - keďže spopularizoval pozitívny vplyv pohybu na studenom horskom vzduchu. Dnes nájdete jeho kryptu pod evanjelickým kostolom. A vďaka M. Szontághovi, môže dnes stáť aj naša Vila Olívia práve v Novom Smokovci. 
 

8. Pozdrav z praveku

Blízko chodníka na Štrbskom Plese nájdete skupenstvo balvanov obnovené v roku 2021. Kamene sú na v nami poznanom svete tým najtrvácnejším čo poznáme a preto sú súčasťou takýchto kultových miest a pohrebísk. 
 

9. Aká je najstaršia chata Tatier?

Ak ste tipovali Rajnerovu chatu tak máte pravdu. Dostanete sa k nej po červenej značke cca za 30 minút z Hrebienka. Vďaka ľahkej dostupnosti a bezbarierovému chodníku je jednou z najnavštevovanejších chát súčasnosti.

10. Smokovecká kyselka

V Tatrách nachádzame množstvo prírodných prameňov a snáď najznámejším z nich je práve Smokovecká kyselka v blízkosti Koliby Kamzík. Má farbu železitej vody a hodnotu ph 3,4. Je liečivá, no svojím zložením nie je vhodná k dlhodobej konzumácii.
 

11. Drevený kostolík v Starom Smokovci

Neogotický Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci bol postavený v roku 1888 vo vysokohorskom alpskom štýle a je považovaný za najkrajšiu kultúrnu pamiatku Vysokých Tatier. Pri kostole sa nachádza aj altánok s lavičkou, na ktorej sedel Ján Pavol II. pri svojej návšteve Slovenska.
 

Tak ako? Počuli ste už všetko, alebo ste sa dnes dozvedeli niečo nové? :) Využite tieto informácie pri Vašom ďalšom pobyte vo Vysokých Tatrách a zažite niečo nové a menej tradičné.