Objavte krásy Tatier krok za krokom: tipy na turistiku

Turistika k Tatrám jednoducho patrí, a to už  či  sa chystáte na letnú dovolenku alebo na jednodňový výlet do prírody. Častá otázka však je, kam sa vydať. A potom nasledujú ďalšie, ako dlho to bude trvať, akou trasou ísť, zvládnu to aj deti a podobne... 
 
V našom blogu Vám prinášame niekoľko tipov na konkrétne turistické trasy s potrebnými informáciami, aby ste mohli bez váhania podniknúť nezabudnuteľné výlety. Nájdete tu od jednoduchých turistických trás pre začiatočníkov a rodiny až po náročnejšie túry či výstupy pre skúsenejších turistov. 

Pre rodinnú turistiku ako stvorené

VODOPÁD SKOK
 
Dĺžka: 11,4 km (5,7 km↑, 5,7 km↓) 
 
Čas: 2:45 h (1,35 h↑, 1,10 h↓) 
 
Terén: lesný a kamenný chodník 
 
Východiskový bod: Štrbské Pleso 
 
Jednoduchá túra, ktorú môžu bezproblémovo absolvovať aj rodiny s deťmi. Štartovacím bodom je Štrbské Pleso, kde začiatok chodníka na Vodopád Skok nájdete smerom k sedačkovej lanovke na Chatu pod Soliskom. Následne pokračujete po pravej strane areálu lanoviek až do Mlynickej doliny miernym stúpaním cez les a neskôr kamenným chodníkom, ktorý ponúka krásne výhľady na okolité štíty.  
 
TIP: Počas leta môžete pokračovať na Pleso nad Skokom až na Bystrú lávku a Wahlenbergove plesá. 
 
 
Z HREBIENKA CEZ VODOPÁDY STUDENÉHO POTOKA NA ZÁMKOVSKÉHO CHATU
 
Dĺžka: 7,00 km (3,5 km↑, 3,5 km↓) 
 
Čas: 2:05 h (1,15 h↑, 0,50 h↓) 
 
Terén: lesný a kamenný chodník, magistrála 
 
Východiskový bod: Hrebienok 
 
Príjemná prechádzka pre všetkých turistov. Trasa začína na Hrebienku, kam môžete vyjsť pešo alebo vyviezť sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca. Z Hrebienka pokračujte smerom na Bilikovú chatu, následne sa dostanete na Rázcestie nad Dlhým vodopádom a pokračujte ďalej k Veľkému vodopádu, ktorý si môžeme obzrieť priamo z mosta. Ďalej pokračujte okolo Studenovodského potoka až k Rainerovej chate. Odtiaľ prejdete cez drevený most a zamierite miernym stúpaním asi 35 minút priamo k Zamkovského chate.  
 
TIP: Zamkovského chata je aj východiskový bod turistiky na Téryho chatu či Skalnaté pleso. 
 
 

Pre skúsených turistov a dobrodruhov

FERRATOU CEZ PRIEČNE SEDLO 
 
Dĺžka: 21,9 km (11,5 km↑, 10,4 km↓) 
 
Čas: 8:45 h (4,45 h↑, 4,00 h↓) 
 
Terén: tatranská magistrála,exponovaný terén – zaistený štýlom Via Ferrata (náročnosť A) 
 
Východiskový bod: Starý Smokovec 
 
 
Pestrá túra  počas ktorej nechýba adrenalín. Via ferrata je nová zaistená cesta, ktorá vedie po skalných stenách, cez ktorú sa dostanete do tých najnáročnejších, ale za to krásnych zákutí Tatier.  Štartuje sa pod Priečnym sedlom, kde ferrata vedie súbežne s existujúcim chodníkom. Samotná ferrata je však jednosmerná, prechod je z Malej Studenej doliny (Téryho chata) do Veľkej Studenej doliny (Zbojnícka chata). Jej náročnosť je A, čo znamená, že na „zdolanie“  ferraty je odporúčané využitie ferratového setu (sedací úväz, ferratová brzda a prilba). Samotný prechod ferratou je relatívne krátky, zaistená časť Vám bude trvať asi 0,30 h. Avšak tak nezabúdajte, že celý okruh z Hrebienka je náročnou celodennou túrou a vyhraďte si na neho aspoň tých 9 hodín.  
 
 
 
Z POPRADSKÉHO PLESA NA VEĽKÉ HINCOVO PLESO
 
Dĺžka: 16,1 km (7,4 km↑, 8,7 km↓) 
 
Čas: 5:00 h (2,40 h↑, 2,20 h↓) 
 
Terén: kamenný chodník, asfaltka 
 
Východsikový bod: Popradské pleso
 
Veľmi pekná technicky nenáročná túra v Mengusovskej doline je to pravé orechové pre milovníkov tatranských plies. Vychádzame zo zastávky električky Popradské Pleso, kde celý čas kráčame asfaltovou cestou na Popradské Pleso, z ktorého následne pokračujte približne 1 hodinu až k Veľkému Hincovému plesu. Terén tvoria často kamenné serpentíny a kamenné schody. Za posledným kamenným kopcom sa nám už naskytne pohľad na najväčšie a zároveň najhlbšie pleso na slovenskej strane Tatier, Veľké Hnicovo pleso. Ak budete kráčať ešte pár minút vyššie smerom na Vyšné Kôprovské sedlo, ukáže sa Vám oveľa menšie, ale tiež krásne Malé Hincovo pleso.  
 
 
TIP: Popradské pleso je východiskovým bodom pre mnohé túry v okolí, napr. Rysy, Kôprovský štít, či Ostrva a Sliezsky dom. 
 
 
VÝSTUP NA KÔPROVSKÝ ŠTÍT ZO ŠTRBSKÉHO PLESA 
 
Dĺžka:  20,0 km (10,0 km , 10,0 km ) 
 
Čas: 7:00 h (4,00 h, 3,00 h) 
 
Terén: kamenný chodník, kamenná suť 
 
Východiskový bod: Štrbské Pleso 
 
 
Ak hľadáte zaujímavú celodennú túru, Kôprovský štít je tou správnou voľbou. Začnete na Štrbskom Plese, kde pokračujete po zelenej značke až po Rázcestie Trigan, kde si vyberiete, či chcete pokračovať po červenej značke magistrálou k Popradskému plesu alebo pôjdeme ďalej zelenou značkou po lesnej ceste. Od Popradského plesa pôjdete 30 minút na Rázcestie nad Žabím potokom, odtiaľ ďalej pokračujeme smer Hincove plesá. Pôjdete kamenným chodníkom krátkym stúpaním až do Vyšného Kôprovského sedla, z ktorého je to do cieľa už len 25 minút.  
 
 

Lanovkou za krásnymi výhľadmi

VÝSTUP NA PREDNÉ SOLISKO POPOD LANOVKU
 
Dĺžka: 1,2 km  
 
Čas: 1 h 
 
Terén:  kamenný chodník
 
Východiskový bod: Štrbské Pleso 
 
 
Jednoduché a nenáročné. Stačí ak sa vyveziete lanovkou zo Štrbského Plesa na Solisko, z ktorého sa za necelú hodinku dostanete do cieľa. Vrchol zdobí masívny drevený kríž, ktorý je viditeľný už z diaľky, takže si môžete byť istí, že vrchol je už na dosah. Magické Predné Solisko je ideálna nenáročná trasa s dokonalými panoramatickými výhľadmi na okolité štíty a doliny.  
 
 
 
VÝLET NA SLIEZSKY DOM POZEMNOU LANOVKOU
 
Dĺžka: 6,2 km  
 
Čas: 2:15 h 
 
Terén: lesný a kamenný chodník
 
Východiskový bod: Starý Smokovec 
 
 
Skutočne dokonalá letná túra. Vyvezte sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok a napojte sa na červenú trasu magistrálou cez Slavkovskú dolinu priamo na Sliezsky Dom.  Celú trasu môžete ísť aj po asfaltovej ceste, ktorá je označená žltou značkou a vedie priamo ku Sliezskemu domu. Prednostne je však určená pre cykloturistov a v porovnaní s trasou vedúcou po zelenej značke – cez les, je dlhšia o necelé 3 kilometre. Avšak akokoľvek sa už dostanete do cieľa , budete mať tatranskú prírodu ako na dlani, cestou uvidíte krásne horské panorámy, priezračné Slavkovské plieska či Velické pleso.