TIPY od Maroša - turistika

Tipy na rodinnú turistiku s malými a "dospelými" deťmi

Ak sa chystáte sa do Vysokých Tatier a hľadáte túru, ktorú zvládnu všetky deti a dostanete sa tam aj s kočiarom, máte 2 možnosti – túra na Sliezsky dom alebo Popradské pleso. K obom miestam vedie asfaltová cesta.

Ak však patríte medzi zdatnejších turistov a zvládnete aj dlhšie trasy, môžete sa vybrať na Téryho chatu alebo Zbojnícku chatu. A ak aj to je pre Vás ešte málo a trúfate si ísť ďalej, medzi chatami sa nachádza priečne sedlo, ktoré je priechodné obojsmerne a je zaistené reťazami. Môžete cez neho prejsť ako okruh, avšak ide taktiež o obľúbenú turistickú destináciu, preto sa sem odporúčame vydať skoro ráno, mimo víkendu, alebo hlavnej sezóny.

 

Čo určite nepodceniť pri turistike

Ako sa zbaliť sa na túru, aby ste nič dôležité nezabudli, ale zároveň aby ste nenosili nič navyše? Tu sú 3 tipy od nášho skúseného kolegu:

1. Pri výbave do hôr musíme v prvom rade zohľadniť ročné obdobie v ktorom si túru plánujeme. Určite si netreba zabudnúť vodu, ktorá je veľmi dôležitým faktorom a základnou výbavou pri každej túre.

2. Potom je dôležité správne oblečenie. Je dôležité byť správne oblečený, ale taktiež aj vybavený náhradným oblečením, pretože v horách sa môže rýchlo zmeniť počasie. Treba byť preto pripravený.

3. A posledným dôležitým faktorom je správna obuv pretože to je veľmi dôležité pre bezpečnosť. Výber závisí od toho, na ako dlhú trasu sa chystáte a ako dlho na túre plánujete byť, ale za každých okolností je potrebná pevná turistická obuv, ktorá je prispôsobená pre výlety do hôr či do lesa.

A bonusový tip: dôležitou súčasťou výbavy je aj dobrá nálada!

 

Video nájdete na našich sociálnych sieťach MYAPLEND